Satelitní účet cestovního ruchu (TSA) - Metodika

 

Základní metodologický rámec

Satelitní účet cestovního ruchu (TSA – Tourism Satellite Account) poskytuje informace a data o ekonomickém postavení odvětví cestovního ruchu. Je jediným objektivním nástrojem při mezinárodním porovnání hospodářského významu cestovního ruchu.

Základní metodický rámec tohoto matematicko-statistického modelu je výsledkem společného úsilí Statistické divize OSN (UNSD), Světové organizace cestovního ruchu OSN (UNWTO), Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a Statistického úřadu Evropské unie - Eurostatu.

 

Klíčové dokumenty satelitního účtu cestovního ruchu:

International Recommendations for Tourism Statistics, 2008 (IRTS 2008)

International Recommendations for Tourism Statistics, 2008 Compilation Guide (IRTS 2008 Compilation Guide)

Tourism Satellite Account: Recommended Methodological Framework, 2008 (TSA: RMF 2008)

European Implementation Manual on Tourism Satellite Accounts

Tourism Satellite Accounts in the European Union, 2010 (Volume 1 – Volume 4)

Tourism Satellite Accounts in Europe – 2010, 2013, 2016, 2019 Edition

System of National Accounts, 2008 (SNA 2008)

The European System of Accounts, 2010 (ESA 2010)

Satelitní účet, kromě nejžádanější informace o podílu cestovního ruchu na hrubém domácím produktu, obsahuje ucelený soubor především ekonomických ukazatelů o cestovním ruchu jako hospodářském odvětví. Umožňuje sledovat vývoj sektoru v národní ekonomice a význam vzhledem k ostatním hospodářským odvětvím, ale zároveň i postavení či výkonnost odvětví v mezinárodním srovnání. K sestavení TSA je využíváno značné množství detailních informací a dat. Publikované jsou však více či méně agregované údaje, které mají odpovídající statistickou spolehlivost.

 

Koncept a cíle TSA

TSA je moderním a stále poměrně novým metodickým nástrojem výzkumu a chápání cestovního ruchu. Základním stavebním kamenem tohoto nástroje je komplexní přístup k chápání souvislostí a vazeb jednotlivých ukazatelů popisujících poptávku a nabídku cestovního ruchu.

Úplný (tzv. plnohodnotný) TSA má poskytovat:

  • makroekonomické agregáty, pomocí kterých bude možné popsat rozsah a ekonomický význam cestovního ruchu, např. přidanou hodnotu v cestovním ruchu a hrubý domácí produkt cestovního ruchu, a které budou odpovídat podobným agregátům v ekonomice jako celku
  • podrobné údaje o spotřebě návštěvníků a o tom, jak této spotřebě odpovídá domácí nabídka a dovoz (tyto údaje jsou integrovány do tabulek a matic odvozených od obecných tabulek nabídky a užití používaných v národních účtech)
  • podrobné výrobní účty jednotlivých odvětví cestovního ruchu včetně údajů o zaměstnanosti a jejich propojení s dalšími výrobními ekonomickými aktivitami a tvorbou kapitálu
  • základní informace požadované pro rozvoj modelů ekonomického dopadu cestovního ruchu
  • vztah mezi ekonomickými údaji a dalšími nepeněžními informacemi o cestovním ruchu, jako např. o počtu cest, délce pobytu, účelu cesty, dopravních prostředcích, atd.

 

Struktura TSA – Systém tabulek

Základní struktura TSA je založena na obecné rovnováze existující v národním hospodářství, tedy rovnováze mezi poptávkou a nabídkou produktu vytvářeného odvětvím cestovního ruchu. V kontextu makroekonomické analýzy lze nejlépe zkoumat vztah mezi nabídkou a poptávkou podle obecného rámce národních účtů a konkrétněji podle tabulek dodávek a užití. Satelitní účet cestovního ruchu proto využívá stejné základní pojmy, definice, třídění a principy tvorby jako systém národního účetnictví.

Systém TSA sestává z 10 tabulek, jejichž podoba je určena mezinárodními metodickými manuály.

 

Přehled základního systému TSA

 

Struktura výstupů

V České republice jsou výstupy satelitního účtu cestovního ruchu rozděleny na tři klíčové a vzájemně propojené oblasti statistických produktů:

Tabulky satelitního účtu cestovního ruchu

  • Ukazatele ekonomického významu cestovního ruchu z hlediska poptávky a nabídky

Modul zaměstnanosti cestovního ruchu

  • Význam odvětví cestovního ruchu pro hospodářství ČR z hlediska zaměstnanosti

Regionální satelitní účet cestovního ruchu

  • Ukazatele ekonomického významu cestovního ruchu v regionech (NUTS 2 / NUTS 3)

 

Charakter publikovaných dat

Satelitní účet cestovního ruchu zkoumá pouze přímý vliv cestovního ruchu předpokládající přímý vztah mezi poskytovatelem produktu či služby a spotřebitelem (v tomto případě návštěvníkem). Efekty nepřímého vlivu se prozatím nevyčíslují, stejně jako šířeji pojaté volnočasové aktivity (v ČR se tyto aktivity nesledují).

Z důvodu metodické srovnatelnosti jsou výsledky publikovány od referenčního roku 2003 (regionální údaje od roku 2010).

Většina dat je (i z důvodu svého charakteru) publikována na národní úrovni.

Regionální satelitní účet cestovního ruchu nicméně poskytuje základní informace (hrubá přidaná hodnota, počet zaměstnaných osob) o ekonomickém významu cestovního ruchu rovněž v regionech České republiky. Představuje regionální specifikaci satelitního účtu cestovního ruchu (TSA) na národní úrovni. Při sestavování je využívána metoda „top-down“. Data jsou rozdělena podle klasifikace NUTS (jednotná klasifikace územního členění Evropské unie) do úrovně NUTS 2 – regiony soudržnosti a NUTS 3 – kraje.