Statistika Prahu nešidí (28.01.2005)

 


Statistika Prahu nešidí

Pod titulkem „Statistika bere Praze peníze“ zveřejnila pražská příloha MFD 27.ledna t.r. článek, v němž jsou vysloveny pochybnosti nad statistickými údaji o ekonomické výkonnosti hlavního města České republiky. Díky nadprůměrným ukazatelům Praha nemá šanci čerpat peníze z některých fondů Evropské unie. Náměstek pražského primátora Jan Bürgermeister v této souvislosti hovoří o „klamné hře statistických čísel“ a o „zkreslování údajů“.

K něčemu takovému v žádném případě nedochází. Český statistický úřad se striktně drží mezinárodních doporučení, aby bylo možné data mezinárodně porovnávat. Nelze mluvit ani o zkreslování čísel za Prahu tím, že by tu byly vykazovány údaje za jiné regiony. Hrubý domácí produkt vytvořený v Praze nezkreslují ani údaje za firmy, které mají na území hlavního města pouze sídlo. Statistici totiž přiřazují nově vytvořenou hodnotu faktickému místu, kde vzniká. Je však pravdou, že hodnotu vykázanou v Praze skutečně ovlivňuje intenzita dojížďky za prací podobně, jako v jiných metropolích.

Ukazatel HDP na jednoho obyvatele nelze ztotožňovat s pomyslným žebříčkem bohatství lidí. Tento ukazatel slouží pouze pro porovnání stupně ekonomického rozvoje daného území. V neposlední řadě je třeba vzít v úvahu, že tento ukazatel je pro potřeby mezinárodního porovnání přepočítáván do tzv. jednotek parity kupní síly, které odstraňují deformace směnných kurzů národních měn. Pro ilustraci: zatímco v Lucembursku v jednotkách parity kupní síly zaplatí cestující hromadnou dopravou více než jedno euro, v Praze jen dvacet centů. Metoda přepočítávání tedy vede ke zreálnění pohledu na jednotlivé národní ekonomiky.

Miloslav Chlad,
Český statistický úřad
oddělení modelových propočtů

  • Statistika_Prahu_nesidi.doc