Věda, technika a informační společnost z hlediska genderu

 

2.2.3. Frekvence používání počítače


2.2.3. Frekvence používání počítače

Většina uživatelů PC uvedla, že na PC pracuje denně nebo skoro denně: celkově byl jejich podíl z těch, kteří uvedli, že s počítačem pracovali v posledních třech měsících, 53,6 % (mezi muži 54,3 %, mezi ženami to bylo 52,8 % - rozdíl ve prospěch mužů byl tedy pouze 1,5 procentních bodů). Bodový prospěch mužů (1,7 procentních bodů) byl i v případě uvedené frekvence 1-4x týdně. Zato v případě frekvence méně častějšího použití PC než jedenkrát týdně byl bodový prospěch na straně žen, a to o 3,1 procentních bodů. I když rozdíly ve frekvenci používání PC nejsou podle pohlaví nějak dramatické, přece jen lze říci, že muži používají PC pravidelněji než ženy.

Frekvence používání PC v posl. čtvrtletí podle pohlaví


Tomu, že muži používají PC s větší frekvencí než ženy, odpovídá i struktura uživatelů podle pohlaví: mezi těmi, kteří používají počítač denně nebo skoro denně bylo žen 48,0 %, mezi těmi, kteří s počítačem pracují 1-4x týdně jich bylo 47,4 % a mezi těmi, kteří používají PC méně často byla žen převaha, tvořily 54,6 %.
Frekvence používání PC v posledním čtvrtletí (struktura uživatelů podle pohlaví)


Mezi těmi, kteří používají počítač denně nebo skoro denně a mezi těmi, kteří ho používají 1-4 dny v týdnu, jsou jak u mužů tak u žen nejsilněji zastoupenou věkovou skupinou nejmladší uživatelé, tj. ve věku 15 -24 let. Mezi těmi, kteří na počítači pracují méně často, je nejvíce uživatelů jak mezi ženami tak mezi muži ve věku 25-34 let.

Frekvence použití PC podle věkových struktur uživatelek a uživatelů


Ve všech věkových kategoriích jak u mužů tak u žen převládali ti, kteří na počítači pracovali denně nebo skoro denně. S výjimkou nejstarší věkové skupiny, tj. 55 let a více, procento těchto intenzivních uživatelů počítače s věkem rostlo: mezi ženami ve věku 15-24 let jich bylo 44,4 %, mezi stejně starými muži 51,2 %, mezi ženami ve věku 45-54 let to bylo již 62,6 % a mezi muži této věkové skupiny 60,3 %.



Věkové skupiny uživatelek a uživatelů PC podle frekvence použití


Při porovnání vzdělanostních struktur uživatelů a uživatelek PC v posledním čtvrtletí a frekvence jejich práce s počítačem vyplývá, že bodový rozdíl ve prospěch souboru žen je bez ohledu na frekvenci ve skupině středoškoláků s maturitou, přitom s častější frekvencí používání se tento rozdíl zvyšuje. Převaha mužů je naopak vždy ve skupině uživatelů se středním vzděláním bez maturity, přitom nejvyšší je při frekvenci používání PC 1-4 týdně, nejmenší u denní frekvence. Výraznější bodovou převahu mají muži také v případě používání méně často než jednou týdně.

Frekvence použití počítače v posledním čtvrtletí (struktury uživatelek a uživatelů podle vzdělání)


Lidé s vyšším ukončeným vzděláním používají počítač s vyšší frekvencí než ti, co mají vzdělání nižší. Týká se to jak mužů tak žen: denně nebo téměř denně používá počítač 60,6 % uživatelek s vyšším nebo vysokoškolským vzděláním, které pracovaly s PC v posledním čtvrtletí, mezi stejně vzdělanými muži je toto procento ještě vyšší, 77,1 %.

Vzdělanostní skupiny uživatelek a uživatelů PC podle frekvence používání


Osoby, které v posledním čtvrtletí použily počítač a současně hodnotily svoji příjmovou situaci jako velmi dobrou, uváděly častější frekvenci používání počítače než osoby méně spokojené se svým příjmem. Mezi touto spokojeností a výší frekvence používání PC byla přímá úměra jak v případě žen tak v případě mužů. V souboru žen pracovalo denně s počítačem 65,7 % uživatelek velmi spokojených se svojí příjmovou situací a jen 34,9 % uživatelek, které svoji příjmovou situaci ohodnotily jako velmi špatnou. V souboru mužů byl tento poměr 79,0 % : 38,5 %.

Hodnocení příjmové situace a frekvence použití PC


Nejsilněji zastoupená skupina uživatelů PC pokud jde o frekvenci používání, tj. uživatelů, kteří pracují s počítačem denně nebo téměř denně, má tyto charakteristiky: nejčastěji jde o osoby ve věku 15-34 let (v souboru žen jich bylo 48,5 %, v souboru mužů 50,7 %), které mají maturitu nebo dosáhly i vyššího vzdělání (ženy 80,4 0 %, muži 69,0 %), žijí nejčastěji v oblastech s vysokou hustotou osídlení (ženy 41,0 %, muži 38,7 %) a převážně hodnotí svoji příjmovou situaci jako velmi nebo spíše dobrou (ženy 67,8 %, muži 69,4 %).