Věda, technika a informační společnost z hlediska genderu

 

2.1. Mobilní telefon


2.1. Mobilní telefon

V České republice je mezi obyvateli staršími 15 let přes šest a půl milionů (6 592 tisíc) uživatelů mobilního telefonu (3 229 tisíc žen, 3 363 tisíc mužů), což představuje více než tři čtvrtiny (76,0 %) z této skupiny obyvatel: mobil má 80,3 % ze všech těchto mužů a 71,9 % ze všech těchto žen.
Mezi uživateli mobilu je malá převaha podílu ve prospěch mužů – zastoupení žen je téměř poloviční (49,0 %).
Mobilní telefon masově používají především mladší lidé, a to bez rozdílu pohlaví. Do 44 let věku je podíl uživatelů u žen i u mužů dokonce vyšší než 90 %.

Podíl uživatelů mobilu ve věkových kategoriích



S věkem pak ubývá uživatelů mobilu celkově a současně se zvyšuje rozdíl jejich podílů ve prospěch mužů (ženy nepatrně převládají pouze v nejmladší sledované věkové skupině). Ve věku 45-54 let používá mobil 79,7 % žen a 81,0 % mužů, ve věku 55 let a více to je již jen 41,3 % žen a 55,9 % mužů. Mobil používá dokonce téměř čtvrtina (24,3 %) žen a více než třetina (38,4 %) mužů starších 65 let.

Rozdíl podílů uživatelů mobilu ve věkových skupinách mužů a žen


Úměrně s výší vzdělání roste jak u žen tak u mužů podíl těch, kteří používají mobilní telefon, přičemž s výší vzdělání se současně snižují bodové rozdíly podílů uživatelů ve prospěch mužů a mezi vysokoškoláky a uživateli s vyšším vzděláním je dokonce tento rozdíl nepatrně ve prospěch žen: Mezi ženami se základním vzděláním je uživatelek 50,6 %, mezi muži se základním vzděláním to je 70,8 %. Mobil používá 90,6 % žen s vyšším nebo vysokoškolským vzděláním a 89, % takto vzdělaných mužů.


Podíl uživatelů mobilu mezi osobami ve věku 15 + podle vzdělání a pohlaví


Podle hustoty osídlení v místě bydliště dotázaných není podle pohlaví uživatelů mobilního telefonu výrazný rozdíl: v oblastech s vysokou hustotou osídlení ženy mírně (51,2 %) nad muži převažují, v místech se střední hustotou osídlení je podíl žen mezi uživateli mobilního telefonu 48,6 % a tam, kde je hustota osídlení nízká, je mezi uživateli žen 47,2 %.

Nejčastějším způsobem použití mobilu je jak u žen tak u mužů mimo telefonování posílání SMS zpráv: k telefonování využívá mobil 99,8 % majitelek mobilního telefonu a 99,6 % jeho majitelů, zprávami SMS komunikuje ze svého mobilu 85,5 % žen a 81,1 % mužů. Ostatní způsoby používá vždy méně než 10 % majitelů mobilu a preferují je častěji muži než ženy. Největší další podíl byl zjištěn u MMS, kde podíl ze všech uživatelů mobilu u mužů byl 8,8 % a u žen to bylo 5,7 %. K bankingu využívá mobilní telefon 5,7 % majitelů a 3,7 % majitelek mobilu. Pomocí zasílaných zpráv SMS do svého mobilního telefonu získává informace 4,8 % majitelů a 2,7 % majitelek tohoto komunikačního prostředku. Pomocí WAP se ze svého mobilu připojuje na internet 4,1 % mužů a 2,2 % žen vlastnících mobil. Zboží a služby nakupuje s pomocí mobilního telefonu 0,7 % jeho majitelů a 0,5 % majitelek. Jiným způsobem, především ke hrám, používá mobil mezi muži 5,3 % vlastníků tohoto přístroje a mezi ženami to je 3,8 %.

Uživatelé jednotlivých způsobů mobilu ve věku 15 + (struktura podle vzdělání)


Mezi těmi, kteří uvedli, že ze svého mobilu posílají zprávy SMS či telefonují, je poměr mužů a žen vyrovnaný. U ostatních způsobů převažují muži: mezi těmi, kteří využívají mobil i k nákupu či objednání služeb, je žen 41,8 %, mezi těmi, kdo posílají i MMS zprávy, je žen 38,5 %, mezi uživateli bankingu je jich 38,3 %, mezi těmi, kteří získávají pomocí zasílaných SMS zpráv rozličné informace, představují ženy 35,1 % a mezi těmi, kteří se mobilem připojují na internet pomocí WAP, je jich 34,2 %. Mezi těmi, kteří využívají mobil ještě nějakým dalším způsobem (např. ke hrám), je 40,8 % žen.

Spíše než pohlaví se projevil ve způsobech využívání mobilního telefonu zejména věk jejich majitelů. Ti nejmladší, tj. ve věku 15-24, využívají nejširší škálu funkcí svého mobilu, mají převahu v polovině z osmi sledovaných způsobů. Nejvyšší zastoupení má tato věková skupina u obou pohlaví mezi uživateli WAP, mezi posílajícími MMS, mezi těmi, kteří získávají informace pomocí zasílaných SMS zpráv a mezi těmi, kteří využívají svůj mobil některým jiným způsobem, zejména k hrám. U telefonování, posílání SMS a u bankingu je nejvyšším podílem zastoupena jak u žen tak u mužů věková kategorie 25-34 let. A mezi těmi, kteří prostřednictvím mobilu nakupují nebo objednávají rozličné služby, převládají u obou pohlaví uživatelé ve věku 35-44 let. Ani tentokrát se neprojevily zásadní rozdíly podle pohlaví.

Telefonování a zasílání SMS zpráv z mobilního telefonu využívají často i lidé středního a vyššího věku. Vzhledem k relativně málo četným věkovým skupinám 45-54 a 55 a více let zde došlo k vytvoření dvou souhrnných kategorií: mladší uživatelé, tj. ve věku 15-34 let a uživatelé ve středním a vyšším věku, tj. ve věku 35 a více let. Střední a starší věková skupina představuje mezi ženami, které ze svého mobilu telefonují, 56,7% a mezi muži to je 56,1 %. Mezi majiteli mobilu, kteří přístroj využívají ke komunikaci pomocí SMS, je v tomto věku 50,9 % majitelek a 49,0 % majitelů. Také banking prostřednictvím svého mobilu využívají i lidé ve vyšších věkových skupinách: ve věku 35 let a více je 55,2 % žen a 47,5 % mužů používajících mobil tímto způsobem. A mezi těmi, kteří prostřednictvím svého mobilu nakupují nebo objednávají rozličné služby, je ve věku 35 let a více 65,0 % žen a 49,8 % mužů.
Podíl osob ve věku 35 a více let mezi používajícími mobil daným způsobem,  podle pohlaví

Další způsoby však využívají především mladší lidé: mezi těmi, kteří posílají z mobilu MMS, je ve věku 15-34 let 82,2 % mužů a 71,3 % žen, mezi uživateli WAP je to 85,0 % u mužů a 75,5 % u žen a mezi těmi, kteří získávají informace přes zasílané SMS je takto starých uživatelů 65,8 % mezi muži a 82,8 % mezi ženami. Doménou mladých uživatelů mobilu jsou především jiné způsoby, zejména hry: ve věku 15-34 let je jich mezi ženami využívajícími svůj mobil tímto způsobem 90,7 % a mezi muži 85,5 %.
Rozdíly byly i podle vzdělání: nejvyšší podíl dotázaných se základním vzděláním (zřejmě v souvislosti i s jejich věkem) byl zastoupen mezi majiteli mobilů, kteří svůj přístroj využívají jiným způsobem, především ke hrám: u mužů 39,9 %, u žen 34,7 %. Nejvyšší podíl středoškoláků bez maturity byl u mužů i u žen mezi těmi, kteří z mobilu telefonují (44,8 % u mužů a 29,6 % u žen) či posílají SMS (42,2 % muži, 28,5 % ženy). Nejvyšší zastoupení středoškoláků s maturitou bylo u mužů mezi těmi, kteří využívají mobil k bankingu (29,8 %) a u žen mezi těmi, které se připojují mobilem pomocí WAP na internet (64,0 %). Vysokoškoláci a osoby s vyšším vzděláním měli nejsilnější zastoupení mezi uživateli bankingu, a to jak u mužů (39,8 %) tak u žen (24,9 %).
V České republice majitelé mobilu velice často využívají možnosti komunikovat ze svého přístroje pomocí textových zpráv. Tuto možnost využívá celkem 2,736 milionů žen a 2,673 milionů mužů ve věku 15 let a více. Z těch, kteří prostřednictvím svého mobilu posílají SMS zprávy, pošle 53,7 % v průměru týdně 1-10 takových zpráv (z žen je to 52,8 %, z mužů 54,2 %). Týdně pošle 31 a více zpráv přibližně 10 % (z žen to je 9,8 %, z mužů 10,0 %). Lze tedy říci, že jak ženy tak muži se počtem odeslaných SMS zpráv prakticky neliší. Podle věku pak nejčastěji zasílají zprávy SMS lidé ve věku 25-34 let, tato věková skupina má více než čtvrtinové zastoupení (u žen 27,2 %, u mužů 28,2 %). S věkem pak týdenní počet zasílaných zpráv klesá.


Muži a ženy zasílající SMS podle věku a odeslaných zpráv týdně


Větší množství SMS (31 a více zpráv týdně) také posílají především uživatelé z hustě osídlených oblastí, ale ani ti se výrazněji podle pohlaví neliší. V oblastech se střední hustotou osídlení nepatrně převládají ženy (o necelý procentní bod) a naopak, tam, kde je nízká hustota osídlení je mírná převaha mužů (o 1,8 procentního bodu).

Podíl posílajících týdně 31 a více SMS zpráv ze všech uživatelů mobilu ve věku 15 +, kteří posílají SMS, podle pohlaví a hustoty osídlení