Obyvatelstvo a bydlení v okresech česko-polského pohraničí - N


1.2. Podobnosti a rozdíly v obsahové stránce sčítá

1.2. Podobnosti a rozdíly v obsahové stránce sčítání lidí, domů a bytů v České republice a v Polsku

Sčítání provedená v Polsku v roce 2002 a v České republice v roce 2001 měla velice podobný obsah zjišťovaných dat a týkala se obyvatelstva, domů a bytů. V Polsku probíhalo společně se sčítáním lidí i šetření v oblasti zemědělství.

Většina otázek zaměřených na obyvatele byla v obou zemích stejná. Zjišťováno bylo: pohlaví, věk, druh pobytu (trvalý, přechodný, v ČR dlouhodobý a krátkodobý pobyt), rodinný stav, státní příslušnost, národnost, mateřský jazyk, vzdělání, ekonomická aktivita.

V České republice se navíc zjišťovalo místo pobytu rok před prováděným sčítáním, bydliště matky v době narození sčítané osoby, pořadí nynějšího nebo posledního manželství, datum nynějšího nebo posledního sňatku. Ženy starší 15 let vyplňovaly počet narozených dětí, z toho v nynějším nebo posledním manželství. Sčítací list osob dále obsahoval následující otázky: náboženství, obor vzdělání, profese, postavení v zaměstnání, odvětví ekonomické činnosti, druhé (případně další) zaměstnání, místo pracoviště nebo školy, frekvence dojížďky, doba strávená na cestě, používaný dopravní prostředek.

V Polsku se navíc zjišťovaly následující údaje: příčina nepřítomnosti v místě bydliště po dobu delší než dva měsíce, další otázky ohledně vzdělání (denní studium, večerní studium, dálkové studium), postižení (počet postižených osob a druh postižení), migrace (doba pobytu v místě současného bydliště, adresa předchozího místa pobytu, dlouhodobá migrace v letech 1989 – 2002), hledání práce (jen u nezaměstnaných), využívání zemědělských usedlostí (podniků) nebo parcely (rodinné zahrádky).

Navíc bylo v Polsku provedeno doplňující dobrovolné šetření, kdy bylo dotazováno asi 300 tisíc žen a zjišťován byl: počet dětí, počet manželství nebo faktických manželství a plány ohledně dětí.

Dotazníky zaměřené na domovní fond také obsahovaly v obou zemích podobné otázky: adresa domu, počet bytů, vlastník, stáří domu, připojení k vodovodní síti, kanalizace, plynofikace, centrální topení.

V České republice se navíc šetřilo: druh domu, stavební materiál obvodových (vnějších) zdí domu, počet nadzemních podlaží, výtah.

Téměř identické byly také dotazy týkající se bytů: typ bytu, právní důvod užívání bytu, plocha, počet místností, vybavení – vodovod, plyn, teplá voda, způsob vytápění, koupelna (sprchový kout), záchod, počet domácností (vztah všech přítomných osob k uživateli bytu, společné hospodaření členů domácnosti.

V českém dotazníku byly navíc zjišťovány: poloha bytu v domě, energie používaná k vytápění, možnost použití telefonu, osobního počítače, osobního vozu, vlastnictví rekreačního objektu nebo možnost bezplatného využití takového zařízení.

Polský dotazník navíc obsahoval dotazy na velikost plochy bytu užívané k podnikatelským účelům.


Zveřejněno dne: 31.07.2005
Data jsou platná ke dni zveřejnění publikace.