Metodika – Stavebnictví od roku 2009 do roku 2012

 

Hlavní změny od roku 2009
 
Od roku 2009 došlo v konjunkturální statistice stavebnictví ke změnám v metodice zjišťování a prezentaci výsledků.
 
Mezi nejdůležitější změny v metodice zjišťování patří:
 
-          výsledky jsou zpracovávány a publikovány podle nové Klasifikace ekonomických činností CZ-NACE (národní verze NACE Rev.2), která nahradila dříve používanou klasifikaci OKEČ (národní verze NACE Rev.1.1),
-          ve vazbě na tuto změnu byla též novelizována Klasifikace produkce CZ-CPA
-          byly uplatněny nové metody odhadů nonresponse a nově zavedeny doodhady za nešetřenou část populace, které vycházejí z administrativních zdrojů dat,
-          společně se změnou CZ-NACE a přepočtem historických časových řad byly zpětně opraveny některé dodatečně zjištěné chyby v zatřídění podniků podle převažující činnosti,
-          podle požadavku Eurostatu byly přepočítány a nadále jsou sledovány pouze nezbytně nutné ukazatele,
-          současně byl změněn bazický rok (2005 =100),
-          na přepočet do stálých cen byly použity nové cenové indexy, resp. deflátory na bázi 2005.
-          změna metodiky výpočtu Indexu stavební produkce, jehož vývoj je aproximován vývojem stavebních prací ZSV
 
S ohledem na výše uvedené změny byl proveden přepočet historických časových řad základních ukazatelů za jednotlivé měsíce 2000 až 2008. Přepočtené výsledky, které jsou v čase metodicky srovnatelné s aktuálními údaji publikovanými od 1.1.2009, se liší od dříve publikovaných údajů. Míra rozdílů je odvislá od vlivu výše uvedených změn.
 
Nejdůležitější změny v prezentaci výsledků:
 
-          vymezení činností spadajících do odvětví stavebnictví se po přechodu z OKEČ na CZ-NACE liší, některá odvětví jsou nově zařazována mimo stavební činnosti a naopak,
-          nově jsou výsledky publikovány za celou populaci podniků (v minulosti se jednalo ve většině případů o výsledky za podniky s 20 a více zaměstnanci),
-          primárně jsou informace zveřejňovány v indexové formě.
 

Metodika statistiky stavebnictví a bytové výstavby
 
I. Základní vymezení odvětví zařazovaných do stavebnictví podle CZ-NACE (změny proti OKEČ)
 
Změnil se koncept sekce F „Stavebnictví“. Oproti jednomu oddílu (45 „Stavebnictví“), jehož struktura byla založena na procesu výstavby, jsou nyní tři (41 „Výstavba budov“, 42 „Inženýrské stavitelství“, 43 „Specializované stavební činnosti“), jež se váží spíše k účelu a typu stavby. Hlavní změnou oproti OKEČ je zařazení developerské činnosti do Stavebnictví. Ze sekce průmyslu přešli nově do stavebnictví ti výrobci dřevěných, plastových a kovových výrobků pro stavební účely, kteří své výrobky zároveň instalují. Také opravy a údržba výtahů a eskalátorů patří nově do stavebnictví. Naopak ze sekce Stavebnictví byly vyřazeny instalace bezpečnostních systémů jako jsou poplašná zařízení proti vloupání a požáru.
 
II. Zdroj dat 
 
Výpočet základních ukazatelů konjunkturální statistiky se opírá o výsledky zpracování měsíčního výkazu Stav 1-12. Vzory statistických výkazů jsou k dispozici na http://apl.czso.cz/pll/vykazy/pdf1.
 
III. Tvorba základního, resp. výběrového souboru
 
Vykazující jednotky jsou vybírány z Registru ekonomických subjektů, a to na základě jejich hlavní (převažující) ekonomické činnosti. Výběrový soubor je složen z výběrové a plošné části. Obecně je obsah a účel statistických zjišťování, okruh zpravodajských jednotek, způsob statistického zjišťování, periodicita a lhůty k poskytnutí údajů upraven ve Vyhlášce č. 398/2008 Sb., o Programu statistických zjišťování na příslušný kalendářní rok.
 
IV. Přehled základních publikovaných ukazatelů a základní pojmy

  • Stavební podnik je podnikatelský subjekt s převažující stavební činností. Stavební podniky podle velikosti.
  • Stavební produkce představuje stavební práce prováděné podniky s převažující stavební činností.
  • Stavební práce jsou zejména práce na výstavbě, přestavbě, rozšíření, obnově, opravách a údržbě stálých i dočasných budov a staveb. Zahrnují i montážní práce stavebních konstrukcí a hodnotu zabudovaného materiálu a konstrukcí.
  • Základní stavební výroba ZSV představují objem stavebních prací, které jednotka provedla pracovníky zahrnutými do jejího evidenčního stavu včetně produktivní práci učňů a objemu stavebních prací na vlastním hmotném investičním majetku.
  • Stavební práce „S“ (podle dodavatelských smluv) celkem vyjadřují celkovou hodnotu vlastních výkonů ze stavební činnosti vykazující jednotky (včetně zabudovaných materiálů) provedenou na základě smlouvy o dodávce pro konečného uživatele (stavebníka) včetně hodnoty eventuálních poddodávek stavebních prací přijatých od jiných dodavatelských organizací pro splnění dané smlouvy o dodávce pro konečného uživatele. (Nepatří sem poddodávky stavebních prací vykazující jednotky pro jiné dodavatele ani dodávky stavebních prací realizované mezi závodovými jednotkami vykazující jednotky). Objem skutečně provedených prací se uvádí ve fakturovaných hodnotách (hodnota výkonů, která byla provedena, ale ještě nezúčtována, se stanoví odhadem) bez daně z přidané hodnoty.
    Stavební práce se člení na S v tuzemsku a S v zahraničí.
  • Stavebními zakázkami se rozumí objem stavebních prací k provedení podle dodavatelských smluv. Jde o práce, které má zpravodajská jednotka potvrzeny smlouvami se zadavateli (včetně dodatečných, doplňkových objednávek ap.), bez ohledu na začátek prací a dobu jejich realizace. Vykazují se v cenách platných při převzetí zakázky, bez daně z přidané hodnoty. Stavební zakázky signalizují poptávku po stavebních materiálech a pracovní síle v průběhu nadcházejících měsíců.
  • Stav zakázek ke konci sledovaného čtvrtletí zachycuje jednak hodnotu přijatých (se zadavatelem vzájemně potvrzených) dosud nezahájených zakázek, jednak – u zakázek rozpracovaných - hodnotu prací, které zbývají k provedení. Znamená to, že stavební práce na zakázkách dosud nezahájených se vykazují v celé hodnotě, zatímco práce na akcích rozestavěných se zahrnují jen v jejich zůstatkové hodnotě (tj. v hodnotě prací, které zbývají k provedení). Nezahrnují se sem akce, které již byly dokončeny, i když dosud nebyly předány a vyfakturovány.
  • Za přírůstky zakázek se považují během sledovaného čtvrtletí nově přijaté a potvrzené zakázky, jakož i dodatečné a doplňkové objednávky (rovněž potvrzené) k dřívějším zakázkám. Patří sem též zakázky „krátkodobé“, tj. které byly ve sledovaném čtvrtletí přijaty a plně realizovány.
  • Směry výstavby:
  • bytové budovy – do této kategorie patří bytové domy (domy převážně určené k bydlení);
  • nebytové budovy nevýrobní - všechny nebytové nevýrobní budovy, tj. budovy léčebné, školské, administrativní (vč. administrativních budov pro výrobní, zemědělské, obchodní a jiné podniky), kulturní, hotely atp.;
  • nebytové budovy výrobní - všechny nebytové výrobní budovy (pro zemědělství, průmysl, obchod, dopravu a spoje ap.);
  • inženýrské stavby - např. mosty, komunikace, dráhy, podzemní stavby, vedení trubní a elektrická;
  • vodohospodářské stavby - patří sem hydromeliorace, hráze a nádrže na tocích, úpravy toků a kanály.
  • Stavebním povolením se rozumí stavební povolení ve smyslu § 115 se závaznými podmínkami pro provedení a užívání stavby ve smyslu stavebního zákona (zákon č. 183/2006 Sb. o územním plánování a stavebním řádu).
  • Stavebním ohlášením se rozumí povolení jednoduchých staveb podle § 104 odst. 2 písmeno a) až d) zákona č. 183/2006 Sb. o územním plánování a stavebním řádu.
  • Orientační  hodnota staveb zahrnuje celkové náklady včetně technologie (v běžných cenách) vynaložené na přípravu, realizaci a uvedení stavby do provozu.
  • Nová výstavba představuje zcela novou konstrukci, nové stavební dílo bez ohledu na to, zda už bylo dříve zastavěné a bez zřetele na stavebně technické provedení, účelu a doby trvání.
  • Změnami  dokončených staveb jsou:
  • nástavby, jimiž se stavby zvyšují;
  • přístavby, jimiž se stavby  půdorysně  rozšiřují a které jsou vzájemně provozně propojeny s dosavadní stavbou;
  • stavební úpravy, při nichž se zachovává vnější půdorysné i výškové ohraničení stavby  (vestavby).
  • Budovou se rozumí nadzemní stavba prostorově soustředěná a navenek převážně uzavřená obvodovými stěnami a střešní konstrukcí.
  • Bytem se rozumí místnost nebo soubor místností, které jsou podle rozhodnutí stavebního úřadu určeny k bydlení a mohou tomuto účelu sloužit jako samostatné bytové jednotky. Do počtu bytů se započítávají i samostatné pokoje v žákovských domovech, vysokoškolských kolejích, domovech pracujícího dorostu a pokoje ve svobodárnách, které nejsou obhospodařovány obecními úřady.
  • Byty zahájené jsou od roku 2006 byty v těch domech, jejichž výstavba byla ve sledovaném období povolena na základě vydaného stavebního povolení a od roku 2007 na základě vydaného stavebního povolení nebo stavebního ohlášení, a to bez ohledu na to, zda tyto byty byly ve sledovaném období dokončeny či nikoliv. Za dům je pro účely této definice považován rodinný dům, bytový dům, nástavba, vestavba nebo přístavba k oběma uvedeným domům, dům s pečovatelskou službou a domov-penzion, nebytový objekt (služební byty - zpravidla mimo bytové objekty) a jakýkoliv nebytový prostor, jehož adaptací vznikne nový byt.
  • Byty dokončené jsou byty, na které ve smyslu zákona č. 183/2006 Sb. (Stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů, byl příslušným stavebním úřadem do konce sledovaného období podle § 122 vystaven kolaudační souhlas .
  • Podlahovou plochou místností a prostorů se rozumí jejich vnitřní nášlapná plocha mezi konstrukcemi stěn v půdorysném průmětu budov.
  • Odstranění staveb se provádí v souladu s § 129 zákona č. 183/2006 Sb., (stavební zákon). 
V. Zpětné opravy, revize

 Revize a zpětné opravy dat se řídí kalendářem revizí. Zpravidla se provádějí se zpracováním prvního měsíce, který následuje po ukončeném kalendářním čtvrtletí. V případě závažných oprav vstupních dat, které mají významný vliv na publikované výsledky, se připouštějí se i mimořádné revize mimo zveřejněný kalendář revizí.
 
VI. Mezinárodní srovnatelnost

Pro oblast krátkodobých statistik je v rámci Evropské unie platné Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1158/2005 ze dne 6. července 2005, kterým se mění nařízení Rady (ES) č. 1165/98 o konjunkturálních statistikách. Přechod na novou klasifikaci činností, včetně dopadů do krátkodobých statistik, dále upravuje Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1893/2006 ze dne 20. prosince 2006, kterým se zavádí statistická klasifikace ekonomických činností NACE Revize 2 a kterým se mění nařízení Rady (EHS) č. 3037/90 a některá nařízení ES o specifických statistických oblastech.  Všechny publikované konjunkturální ukazatele jsou vytvářeny v souladu s těmito právními předpisy.
 
VII. Sezónní očišťování

Sezónní očišťování se provádí metodou TRAMO / SEATS implementovanou v programu DEMETRA. Tato metoda patří k preferovaným metodám Eurostatu pro účely sezónního očišťování časových řad ekonomických ukazatelů.

VIII. Metodická srovnatelnost s jinými šetřeními
 
Výsledky měsíčních šetření se mohou lišit od výsledků publikovaných ze čtvrtletních respektive ročních šetření.
 
IX. Typy zveřejňovaných údajů


Výsledky z měsíčního šetření jsou zveřejňovány:
 
1) v Rychlých informacích Průmysl, stavebnictví - v měsíční periodicitě, 
2) v časových řadách na internetových stránkách ČSÚ - Časové řady
3) zasílány do Eurostatu
4) v dokumentech na internetu
 
 
Kontaktní osoba: Ing. Petra Cuřínová, tel. 274054199, E-mail: petra.curinova@czso.cz