Charakteristika správního obvodu obce s rozšířenou působností TANVALD

 

Tanvaldský správní obvod se rozkládá v severovýchodní části Libereckého kraje a v rámci něj hraničí s několika dalšími správními obvody s rozšířenou působností – Frýdlant, Jablonec nad Nisou, Železný Brod, Semily a Jilemnice. Na severu svého území hraničí s Polskou republikou, se kterou bylo v roce 1959 vyměněno území Kacířské skály za dnešní část obce Harrachov – Mýtiny. Do Polska lze vstoupit čtyřmi hraničními přechody různého významu, z toho je jeden železniční. Z geografického hlediska do správního obvodu zasahují Jizerské hory, které byly v roce 1967 prohlášeny za chráněnou krajinnou oblast s množstvím maloplošných přírodních rezervací a památek. Celé území je bohaté na horské vodní toky – řeka Kamenice, Bílá Desná a Černá Desná se svými vodopády a přehradou Souš.

ilustrační foto - radnice v TanvalduSprávní obvod obce s rozšířenou působností Tanvald se nedělí na menší správní obvody obcí s pověřeným obecním úřadem. Svojí rozlohou 191 km2 je správní obvod Tanvald třetím nejmenším obvodem Libereckého kraje a zaujímá pouze 6,0 % jeho výměry. Území správního obvodu tvoří 10 obcí, z toho čtyři obce mají statut města (Desná, Harrachov, Tanvald a Velké Hamry). Tento správní obvod se vyznačuje nejvyšším podílem lesní půdy ze všech správních obvodů kraje (72,1 %), z čehož pak vyplývá velmi nízký podíl zemědělské půdy (19,5 %).

Ve správním obvodu Tanvald ke konci roku 2023 žilo 20 464 obyvatel, což znamenalo 4,5 % obyvatel Libereckého kraje. Průměrný věk (44,3 let) je v tomto správním obvodu nejvyšší v Libereckém kraji.

Území správního obvodu Tanvald spadá do turistických oblastí Jizerské hory a Krkonoše a nachází se zde řada maloplošných přírodních rezervací a památek. Najdeme zde např. přírodní rezervaci Černá Jezírka nebo národní přírodní rezervaci Rašeliniště Jizerky. V oblasti Harrachova se pak rozprostírá nižší část Krkonoš s nejvyšším bodem tohoto správního obvodu horou Luboch (1 296 m n. m.) a samotné město Harrachov je nejznámějším turistickým a sportovním střediskem tohoto regionu.

Tradice lyžování se zde začala psát brzy poté, co první lyže do Čech přivezl hrabě Harrach. K vrcholům harrachovského lyžařského dění jistě patří pořádání mezinárodních lyžařských závodů zejména skoků a letů na lyžích na mamutím můstku, jenž je jedním z pěti na celém světě, v současné době však bohužel chátrá a není provozuschopný. Za hranicemi České republiky se Harrachov proslavil také uměním zdejších sklářů. K dalším zajímavostem bezesporu patří protržená přehrada, jejíž sypaná hráz se v roce 1916, pouhý rok po otevření, protrhla a způsobila značné škody na domech i lidských životech. Kromě věže a zbytků hráze se zachovala i podzemní štola, která je známým zimovištěm netopýrů. Nejen Harrachov, ale i další menší lyžařské areály nabízejí v zimním období mnoho možností lyžařského vyžití včetně večerního lyžování za umělého osvětlení. Chloubou a výraznou dominantou správního obvodu je soustava rozhleden spolu se skalními vyhlídkami – za všechny jmenujme rozhledny Tanvaldský Špičák, Štěpánku, Černou Studnici, která má pro místní obyvatele stejný význam jako pro Liberec Ještěd. Jako zděná vyhlídka se schodištěm byla upravena vyhlídková skála na úbočí hory Muchov, nazvaná podle ženy bývalého majitele tanvaldské přádelny bavlny – Terezínka.